Zadbaj o zdrowie psychiczne swojej pociechy

Dzieci lękają się przeróżnych rzeczy. Obawa, z którą się borykają jest w stanie dotyczyć konkretnych sytuacji, zjawisk czy też rzeczy. Lęk, jaki pobudzają, jest nieobiektywny, przesadzony oraz nieraz bezzasadny. Aczkolwiek dla brzdąca jest rzeczywisty i skutkuje tym, że odcina się od jego podstaw. Z tej przyczyny częstokroć ma kłopot z egzystowaniem wśród ludzi lub co więcej się odseparowuje. Z czym wiążą się fobie oraz jakim sposobem wspomóc dziecko w walce z nimi? Spójrzmy, co radzi poradnia psychologiczna dla dzieci we Wrocławiu.

Jednym z typów lęków, jaki występuje u nastolatków jest fobia społeczna. Dotyczy ona szczególnie kontaktu z ludźmi. Maluch lęka się znajdowania się w centrum uwagi – uczyni czy też powie coś niemądrego. W jego świadomości pojawiają się wtenczas zapytania – „co powiedzą inni”, „z pewnością dostrzegli, że się boję”. W następstwie tego skupia się na swojej osobie – ubiorze, działaniu oraz słowach. Może wręcz dojść do stwierdzenia, że nie potrzebuje kontaktów ze społeczeństwem. Wynikiem takowej izolacji w wielu przypadkach bywa depresja – może Cię zainteresuje: objawy depresji

Fundamentalne jest, aby jak najszybciej dostrzec występowanie fobii społecznej. Zezwoli to na szybką reakcję oraz uniknięcie ciężkich skutków. Nadzwyczaj pomocny w tym temacie jest psycholog. Wrocław to okaz miasta, w jakim zasięganie pomocy lekarza jest czymś całkiem normalnym. Doświadczenie oraz zasób wiedzy, jakie posiada to pomoc nie jedynie dla pociechy, lecz także dla rodziców. W obecnych czasach, w których portale internetowe oraz doniesienia w nich zawarte rzeczywiście silnie oddziałują na ocenę innych, dobry gabinet psychoterapii we Wrocławiu jest niezwykle potrzebny.

Innym wariantem lęków są fobie specyficzne. Przerażenie wywołują przeróżnego rodzaju zjawiska, rzeczy bądź momenty. Maluch może obawiać się dosłownie wszystkiego – od psa, przez pioruny, po niewielkie przestrzenie. Nawet gdy niepokój jest niedorzeczny, znaczące jest, aby go nie bagatelizować. Istnieje zbiór technik, jakie może polecić dobry psychoterapeuta. We Wrocławiu po wielokroć rekomendowane są baśnie terapeutyczne, mindfulness a także nie używanie tak zwanej „terapii szokowej”. Trzeba zapewnić dziecku wysłuchanie oraz poczucie bezpieczeństwa. W konsekwencji będzie mu prościej przezwyciężyć lęk.

Zdrowie psychiczne maluchów jest niezwykle ważne. Wpływa to nieraz na ich późniejsze życie. Wobec tego tak istotne jest, aby do przedmiotu fobii podchodzić taktownie oraz z kompletną powagą. Dziecko dużej ilości spraw nie rozumie i pożąda, żeby mu je wyjaśnić. Jednakowo jak uczy się wypowiadać się lub poruszać się , tak samo powinien przyswoić, że to czego się lęka de facto nie jest zagrożeniem. Dzięki temu nie tylko da sobie radę z teraźniejszą sytuacją, ale również będzie mogło sprostać innym w dorosłym życiu. Zobacz godziny otwarcia poradnia psychologiczna dla dzieci Wrocław.

2 komentarze


  1. // Odpowiedz

    Pracuję z dziećmi już od dawna, ale w całej mojej karierze nie miałam pracy tyle co przez ostatni rok. Apeluję do rodziców – obserwujcie swoje pociechy.


  2. // Odpowiedz

    Co to za czasy, żeby dzieci zamiast radośnie hasać popadały w fobie i depresje… Przekazuję tekst dalej, o tym trzeba mówić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *