Aby mogły one pełnić swoją funkcję, powinny zostać zaopatrzone w odpowiednie przyrządy. Nie może braknąć w nich narzędzi takich jak: ciśnieniomierz automatyczny czy waga ze wzrostomierzem, które są niezbędne do prowadzenia skriningu, oraz środków do odkażania i opatrunków wykorzystywanych podczas udzielania pomocy przedmedycznej.
Za organizację pokoju profilaktyki zdrowotnej odpowiada organ nadzorujący szkołę.
O czym należy pamiętać, urządzając pokój medyczny w placówce edukacyjnej?
Wyposażenie pokoju profilaktyki zdrowotnej jest dokładnie określone rozporządzeniami, co umożliwia zadbanie o interesy i osoby udzielającej świadczenia, i świadczeniobiorcy. Wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu muszą być wygodne do przecierania płynami do dezynfekcji, a jałowe gazy, zimne okłady na kolano oraz przylepce przechowywane w zabezpieczonych szafkach.
W widocznym miejscu powinny być położone także rękawice lateksowe bezpudrowe oraz ręczniki papierowe. Do koniecznego wyposażenia pokoju profilaktyki zdrowotnej zalicza się także ciśnieniomierz automatyczny, stetoskop pediatryczny oraz termometr bezdotykowy Braun, Tech-Med lub inny, opracowany przez cenioną firmę.
Mając na uwadze bezpieczeństwo oraz higienę uczniów, trzeba zadbać również o niezbędną ilość preparatów odkażających powierzchnie, artykułów papierowych oraz pakietów z narzędziami do wielokrotnego użytku. W przypadku przygotowywania ich w pomieszczeniu, warto zaopatrzyć się w sterylizator do mikrofali, który znacząco ułatwi dezynfekcję.
W kwestii pokojów profilaktyki zdrowotnej znajdujących się w szkołach, niezwykle istotne jest właściwe zorganizowanie przestrzeni i troska o jej czystość, co pozwoli uniknąć niekontrolowanego namnażania się bakterii i wirusów.