Stresy w szkole – jak je ograniczyć?

terapeuta dziecięcyNiezwykle często, dzieci przeżywają burzliwy czas w szkołach. Bardzo często zdarza się tak, gdy zmieniają klasę bądź szkoły i dodatkowo są zmuszeni po raz kolejny szukać przyjaciół.

Tego typu wydarzenia bywają dla uczniów nadzwyczaj stresujące oraz nie do końca wiedzą jak sobie z tymże poradzić. Powinniśmy przede wszystkim pamiętać, iż taki długotrwały stan stresu u uczniów, potrafi wywołać niesympatyczne konsekwencje.

Toteż niezwykle znaczące wydaje się to, aby w szkołach osiągalny był psycholog. Nawet nie musi być na pełnym etacie, ale istotne jest, by placówka miała kogoś sprawdzonego, a także wartego poręczenia – więcej. Takowa sesja u specjalisty pomoże pociechom zapoznać się z nieznaną sytuacją oraz nauczy je sobie poradzić ze swoimi lękami. Wskutek takiej terapii dziecko stanie się spokojne, i o to w końcu chodzi.

Jeśli z kolei nie chcemy, by nasze dziecko skorzystało z pomocy specjalisty w szkole, możemy oczywiście zaplanować indywidualną terapię na neutralnym gruncie. Najistotniejsze, żeby przynieść ulgę naszym podopiecznym. Oczywiście nie ulega kwestii fakt, że psycholog powinien być zatrudniony w każdej szkole, tak aby mógł na bieżąco rozwiązywać rozmaite sytuacje i dodatkowo wspomagać podopiecznych, oraz dodatkowo czasami nauczycieli.

dziecko z opiekunemIdealnie by było, jeśliby ten zatrudniony przebywał w szkole w godzinach zajęć lekcyjnych. Dzięki temu potrafiłby odpowiadać na różnorodne trudne oraz pilne wydarzenia. Osoba na takowym stanowisku powinna posiadać odpowiednie doświadczenie jak i zdolność radzenia sobie z problemami. Jak wiemy w szkole zdarzają się różne rzeczy, których nie da się przewidzieć w związku z tym taki psycholog powinien umieć na nie zareagować oraz dodatkowo być autorytetem.

Bardzo często zdarza się, iż to właśnie terapeuta jest w stanie wychwycić poszczególne niewłaściwe zachowanie ucznia oraz po rozmowie stwierdzić z czego one wynikają. Czasami jest on ratunkiem na przykład dla złego traktowania dziecka w domu. W takim przypadku może prawidłowo zareagować, aby pomóc młodemu człowiekowi. Jest to niezwykle ważne, aby była to osoba doświadczona, jaka nie zlekceważy istotnych objawów i nie dopuści do dalszego złego traktowania podopiecznego.

Następna sprawa tyczy się rodziców, bardzo ważne wydaje się też to, by mieli na uwadze, iż w momencie konieczności, terapeuta umie pomóc również im. Może nie bardzo potrafią sobie poradzić z wychowywaniem dziecka, czy też na przykład z kłopotami w pracy. Powinno się wtedy też pomyśleć o sobie i wybrać się do jakiegoś zaufanego specjalisty oraz z nim na spokojnie pogadać. Powinniśmy mieć na uwadze, że jest to niezwykle znaczące dla naszego zdrowia, lecz również dla naszych bliskich. Czasami taka rozmowa jest w stanie zmienić nasze myślenie oraz nastawienie do życia, warto dlatego o tym pamiętać.

Może Cię też zainteresować: http://www.superego.com.pl/coaching-osobisty/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *