Segregowanie odpadów, a więc edukowanie dzieci w zakresie: dlaczego opłaca się dbać o środowisko?

Potrzeba segregacji odpadów powinna być uświadomiona w grupie społecznej u obywateli już od najmłodszych lat. Nie można zakwestionować tego, że edukacja dzieci w temacie: z jakiego powodu opłaca się dbać o środowisko jest priorytetem, między innymi patrząc na to, w jaki sposób aktualnie Ziemia jest zaśmiecona. W przedszkolach i szkołach zagadnienia takie są cyklicznie podejmowane, natomiast ważna jest ta orientacja, jaką dzieci mają przekazaną w rodzinie pochodzenia. To mama i tata stanowią przykład dla pociech, które później będą powielały korzystne zachowania.

Dla przykładu, opłaca się wyjaśnić maluchom na czym opiera się odbiór elektrośmieci i z jakiego powodu tak istotne jest to, żeby takie w większości groźne zanieczyszczenia pozostawały wyrzucone osobno. Na podobnej zasadzie, dobrze będzie dzieciom od razu wskazać na przykłady takich zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych, aby zwiększać wiedzę u najmłodszych. Innym, na równi znaczącym i praktycznym tematem do podjęcia jest recykling ubrania, gdyż zużyte elementy garderoby także można wykorzystać i nie zaśmiecać dodatkowo przyrody. Teraz branża odzieżowa jest sporym zagrożeniem dla świata przyrody, z kolei większość odpadków z ubrań może zostać ponownie przetworzona. Dzieci powinny także wiedzieć o tym, jaką rolę pełni skup makulatury i wiedzieć, że do grupy tej nie zaliczają się tylko stare gazety. Są to także wszystkie wyroby zrobione z papieru, jakie będą nadawały się do dalszego przetworzenia. Z przerobu surowców z wyrobów papierowych mogą powstać nie tylko kolejne kartony, lecz nawet stroje. Co więcej, przekazywanie surowców do skupu nie jest czymś ciężkim, a wlicza się do standardowych, kiedy chodzi o troszczenie się o przyrodę.

Opiekunowie mogą także wyjaśnić, na czym opiera się odbieranie odpadów specjalnego przeznaczenia takich jak odbiór odpadów medycznych i jak ważne jest to, żeby zajmowały się tym zakłady posiadające stosowne uprawnienia. Sami natomiast każdego dnia mogą jeszcze dawać przykład przez to, że będą zamawiać kontener na gruz w Warszawie wówczas, gdy w mieszkaniu trwa remont. Można także objaśnić pociechom w jaki sposób zmieniło się postrzeganie odnoszące się do segregacji odpadów, patrząc na między innymi to, że działają miejsca jak giełda odpadów i tworzyw w o wiele większej liczbie rodzimych miejscowości.

2 komentarze


  1. // Odpowiedz

    Popieram – „czym skorupka za młodu…”. Ze swoimi uczniami regularnie sprzątam okolice i żaden nie narzeka.


  2. // Odpowiedz

    Jako mieszkaniec dużego miasta muszę przyznać, że patrzenie na zaśmiecone ulice i wysypujące się kosze to dramat. Swoje dzieci uczę segregacji i dbania o wspólną przestrzeń i staram się przekonywać do tego innych. Niby temat na czasie, a tyle ludzi go nadal ignoruje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *