Muzyka kontra elektronika

Nasze dzieci – to zrozumiałe – dorastają w różnym tempie, jak również posiadają rozliczne hobby. Coraz to nagminniej jednakże integralnym elementem ich egzystencji jest komputer. Pożądane byłoby wszakże akcentować, że poza rzeczywistością wirtualną też istnieje dużo ciekawych zajęć.

Zachęcajmy np. nasze pociechy do interesowania się muzyką. To z pewnością przyniesie dobre rezultaty, jeśli nawet nie natychmiastowo, to z pewnością w przyszłości. Muza, abstrahując od tego, że tak jak twierdzi znane przysłowie, łagodzi obyczaje, ma kilkadziesiąt rozlicznych atutów. Nade wszystko jest w stanie wpływać na nasz nastrój – poruszyć, dodać energii bądź rozweselić. Okazuje się jednakże, że za sprawą muzyki możemy dodatkowo wpływać na umysły naszych dzieci. Stymulować je oraz rozkręcać wrodzone talenty. Zostało udowodnione, że muzyka oddziałuje na dziecko już w brzuszku rodzicielki – musi być jednakże prawidłowo przystosowana. Myślę, że zaprezentowanie noworodkowi ostrego metalu nie przyniesie zbyt dobrego wpływu…

Ileś starsze dzieci też z pewnością nie stracą, jeśli będą dorastać przy muzyce. Potrafi ona poprawić pamięć oraz koncentrację, a także wspierać przyswajanie wiedzy. Dobre wyczucie rytmu to w podobny sposób znamienna umiejętność, również w życiu społecznym. Zapamiętywanie tekstów utworów pobudza szare komórki. Powiem więcej, muzyka jest w stanie odwlekać symptomy zmęczenia lub uśmierzać stres. Zdajemy sobie z tego sprawę jako rodzice, stąd czemu nie pomagać w taki sposób naszym potomkom? Muzyka – pod warunkiem, iż akuratnie dopasowana – na pewno nie zaszkodzi.

Oczywiście nie warto naszych dzieci do niczego przymuszać. Szczególnie wtedy, gdy będą już nastolatkami i rozpoczną na własną rękę wyszukiwać swych inspiracji muzycznych. Możliwości są tu dwie – albo przesiąkną muzyką rodziców i zaczną ją jeszcze z większym natężeniem rozpoznawać, bądź sprzeciwią się i co za tym idzie odkryją swój nurt muzyczny. Także nawet jeśli dojdzie do tego drugiego, nie martwmy się. Spór generacji to materia oczywista oraz szczególnie znacząca w kontekście popkultury. Niemniej jednak każdy rodzaj był ongiś nowatorski i piętnowany przez starszych. Dlatego to, czego słuchają nasi podopieczni, w podobny sposób kiedyś może zostać klasykiem.

Pożądane byłoby zachęcać nasze dzieci do pogłębiania hobby. Manifestować, że komputer oraz telefon to nie całe życie. Jak się wydaje, muzyka ma w tym wymiarze znaczne pole do zagospodarowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *