Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci?

Temat śmierci i przemijania to wciąż dla wielu temat tabu. Jednakże należy mieć na uwadze, że wcześniej lub później trudne pytanie będzie zadane przez dziecka. Zobacz jak najlepiej mówić z dzieckiem o śmierci, żeby nie przelewać na niego własnego cierpienia oraz czy dziecko powinno brać udział w pogrzebie.

 

Czego najlepiej unikać w rozmowie o umieraniu?

Na pewno powinno się wyjawić dziecku jak jest naprawdę. Nie powinno się przyrównywać śmierci do zaśnięcia, wyjazdu czy podróży. Może to wzbudzać później duży niepokój u malucha za każdym razem, gdy dziadek lub babcia będą spali albo udadzą się w podróż. Podobnie najlepiej nie podawać objaśnienia, że babcia zmarła, bo była chora. Dzieci mogą bać się później, że drobne dolegliwości zdrowotne mogą zakończyć się śmiercią. Lepiej jest spokojnie wyjaśnić dziecku, że tylko bardzo ciężkie dolegliwości mogą się tak skończyć.

Czy dziecko powinno brać udział w pogrzebie?

Bardzo często pada pytanie czy dziecko powinno brać udział w pogrzebie kogoś z rodziny? Jest to indywidualna sprawa, gdyż jest to uzależnione m.in. od umiejętności zachowania się oraz wieku dziecka. Gdy podejmiemy decyzję, aby przyprowadzić malca na pogrzeb, wtedy można też przygotować się na różne pytania. Dla przykładu, co to takiego kremacja oraz zakład pogrzebowy, sprawdź, albo stypa. Najlepiej też wytłumaczyć malcowi czego się spodziewać podczas ceremonii i zastanowić się czy chcemy, by dziecko zbliżało się do trumny.

W temacie: https://www.styx.pl/idealnie-zorganizowana-ceremonia-pogrzebu/

Nie przenoś obaw na dziecko

Zawsze trzeba dawać maluchowi poczucie bezpieczeństwa bez znaczenia, czy rozmawiamy o kwestiach ciężkich czy łatwych. Zróbmy wszystko, żeby nie przelewać swojego cierpienia. Dywagujmy z nim o wszystkim w opanowany sposób oraz róbmy to stopniowo. Objaśnijmy co to znaczy, że człowiek umarł, że już go nie będziemy widzieć, przestał oddychać. Nie obawiajmy się także odpowiedzieć „nie wiem”. Jest to idealna szansa na ciepły dialog o uczuciach naszych oraz pociechy, więc na pewno nie należy tych tematów unikać, ale także nie można ich wymuszać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *