Jak można wykorzystać internet mobilny w prowadzeniu lekcji?

Tak zwana „dzisiejsza młodzież” technologię – internet i telefony komórkowe – traktuje już niemal jak powietrze. Obcują z nimi w gruncie rzeczy od urodzenia i ciężko im wyimaginować sobie świat, w którym brakowałoby tych rzeczy. Możemy próbować przeciwstawiać się tej sytuacji, zabraniać korzystania z internetu czy ukrywać smartfony, ale to wojna z góry skazana na klęskę. Dużo lepiej skorzystać z nowych technologii w przeprowadzaniu lekcji i udowodnić podopiecznym, że telefony czy tablety to nie tylko zabawa, lecz mogą okazać się praktyczne w nabywaniu wiedzy. Poniżej kilka pomysłów na lekcje z użyciem smartfonów. Naturalnie można z nich skorzystać także i w domu, należycie angażując dzieci.

Lekcja researchu

Współcześnie wykuwanie na pamięć nie jest aż tak niezbędne jak kiedyś. Nie musimy wiedzieć, kiedy urodził się Picasso, gdyż w każdym momencie możemy to zweryfikować przy użyciu smartfona i aplikacji z wikipedią (w 1881 roku). Tyczy się to również mnóstwa innych kwestii.

Zaproponuj więc swoim uczniom sprawdzian z wiedzy ogólnej (kto sprawuje władzę na Kubie? Nie jest to Raul Castro) i zaproponuj im korzystanie ze smarfonów. W konsekwencji dzieci nauczą się stawiać odpowiednie zapytania przy zdobywaniu danych (co zresztą staje się coraz prostsze) oraz uczą się, jak robić skuteczny reasearch. Nauczą się też konkretnych rzeczy – jest znaczna możliwość, że wyszukane osobiście dane zostaną w pamięci na dłużej niż te wyczytane w książkach.

Nowa zabawa na orientację

Smartfony na lekcji to super sprawa

Gdy nasze pokolenie grało w podchody, zaznaczaliśmy strzałki kredą na asfalcie lub gałęzią na piasku. Współcześnie uczniowie mogą bawić się inaczej. Pierwsza grupa wychodzi i przesyła kolejnej ekipie fotografie lokalizacji, które trzeba odczytać i poznajdować. Można też wskazać określone punkty, które uczniowie będą musieli znaleźć dzięki nawigacji i GPS. Przy okazji warto zaakcentować im inne techniki odnajdywania drogi (ciągle jeszcze nie w każdym miejscu mamy sieć) i nauczyć nawigacji w lesie.

Kiedy takie lekcje uskutecznimy w mieście, warto też wykorzystać je do pogłębienia wiedzy o przeszłości maiasta. Typujemy istotne dla okolicy punkty i we wszystkich szykujemy zadanie, którego celem będzie dostarczenie interesującej dla uczniów wiedzy o ich miejscowości. I tutaj można wykorzystać technologię: pozwólmy uczniom wyszukiwać online.

Aplikacja do prac domowych

To akurat wyższa szkoła jazdy. Ten pomysł wymaga poniesienia kosztów, umiejętności programowania albo… kogoś, kto zechce pomóc. Zaprojektuj program mobilny z opcją wgrywania testów. Ustal z młodzieżą, że raz na oznaczony czas będą dostawać przypomnienie o nowym zadaniu – to będą ich prace domowe. Spożytkuj też zasady grywalizacji i zaoferuj zdobywanie punktów. Przed zakończeniem semestru podsumujcie wyniki i pochwal najlepszych. Nagrody dobrze wyznaczyć razem z dziećmi przy ustalaniu zasad rywalizacji. Powinno się też rozważyć nagrodę dla całej klasy, by oprócz rywalizacji rozwiązywanie quizów było także wspólnym działaniem.

Smartfony nie muszą straszyć po nocach belfrów. Na odwrót: są w stanie nam wyśmienicie służyć, lecz musimy przestać się ich obawiać. Odpowiednio wykorzystane umożliwią nam osiągać naprawdę świetne efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *