Ruszył nowy rok szkolny – czyli pojawi się przymus robienia lekcji i przygotowywania się do sprawdzianów. Mały uczeń powinien mieć swój kąt, gdzie będzie mógł w spokoju odrabiać zadania za szkoły. Jak urządzić taki kącik? O czym trzeba pamiętać?
Najważniejsze: odpowiednie biurko
W gruncie rzeczy najfajniej mieć uroczy pokoik z wymarzonymi akcesoriami – lecz najważniejsze, a najważniejszym punktem jest prawidłowo dobrane biurko. Ma być dobrane do wzrostu ucznia, żeby nie przeciążać dodatkowo mięśni grzbietu. Coraz więcej fabryk mebli oferuje biurka „dorastające” razem z dzieckiem, którym możemy regulować wysokość. To świetne rozwiązanie na długie lata.
Biurko powinno stać w dobrym świetle, np. przy oknie. Należy jednak uważać, żeby światło nie było zbyt mocne i padało z z właściwego kierunku: z lewej, jeśli dziecko używa prawej ręki, a z prawej – przy leworęcznym. Jeśli pod oknem stoi grzejnik elektryczny lub zwykły kaloryfer, rozsądniej zdecydować się na niezabudowany model, aby ciepło mogło rozchodzić się po mieszkaniu. Najlepiej wtedy postawić biurko gdzie indziej.
Krzesło
Biurko już mamy, czas na właściwe krzesło. Ono także powinno być dostosowane do wzrostu ucznia – ani za wysokie, ani za niskie. Należy również spojrzeć uważnie na oparcia pod kręgosłup i łokcie. Odpowiednio dobrane krzesło to de facto kluczowa kwestia, nie można tego zaniedbywać.
Odpowiednie światło
Najlepsze jest naturalne światło słoneczne. Jednak wszyscy wiemy, że przez pół roku jest ono tak naprawdę nieosiągalne, bo słońce znika, nim wrócimy z zajęć. Z tej przyczyny trzeba wyposażyć się w lampę. Najlepiej zdecydować się na taką o regulowanym kącie nachylenia i zimnym świetle – takie sprzyja koncentracji. Sprawdźcie także, czy lampka nie emituje ciepła – w pomieszczeniu wystarczy tylko grzejnik elektryczny z nikim poborem energii i nie potrzeba innych źródeł ciepła. Gorąco emitowane z lampki prosto w buzię nie zachęci do uczenia się.
O czym jeszcze pamiętać?
Na biurku powinno być trochę przestrzeni na przybory pisarskie. Dobrze również ustawić w zasięgu ręki półkę na podręczniki i encyklopedie, a także zadbać o pudełko na szkolne akcesoria. Pożyteczna jest również tablica korkowa na notatki i plan lekcji, a także listę zajęć pozalekcyjnych. W pokoju należy założyć również wydajne ogrzewanie elektryczne z możliwością regulacji, aby dopasować poziom ciepła do wymagań malucha. Trzeba pamiętać, że w przegrzanym pokoju każdy człowiek się rozleniwia i trudno się uczyć. Nie może być również za chłodno – wtedy niełatwo zebrać myśli.