Czy pisarze science fiction mają rację?

Twórczość literacka science fiction różni się od fantastyki głównie tym, że jej pisarze najczęściej starają się pokazać względnie realistyczną wizję obecnego świata w czasach przyszłych. Nie uciekają się oni do czarów czy wizji nadprzyrodzonych, ale do nauki i jej przypuszczalnego ożywienia. Co takiego zaplanowali ci fantaści?

Elektryczność i pecety osobiste a archetypy sci-fi

Dla dużej grupy ludzi rozległym zaszokowaniem może okazać się to, że już pierwotni pisarze wchodzący w problematykę science fiction byli w stanie przewidzieć przybliżony rozwój codziennej techniki. Warto podkreślić, że twórczości te powstawały ponad sto lat temu, kiedy nawet przeciętny prąd był honorowany za mało osiągalny splendor.

Dzisiaj sytuacja wygląda całkiem inaczej – przy bieżących osiągnięciach technicznych, dużo rzeczy, które niegdyś honorowano ledwo za wyrośnięte owoce fantazji autorów sci-fi, są dla nas na wyciągnięcie dłoni. Profesjonalne ogrzewanie energooszczędne, które opiera się na energii elektrycznej, to pewnie najwydajniejszy sposób na docieplenie swojego mieszkania. Tego typu energooszczędne ogrzewanie elektryczne to autentyczny przełom, szczególnie w zestawieniu z archaicznymi kominkami.

Co więcej, prąd elektryczny znalazł swoje przełożenie także na motoryzację – stacje ładowania samochodów elektrycznych są dzisiaj dostępne na nieomalże każdym kroku, umożliwiając swobodną jazdę tymi wehikułami. Ładowanie samochodów elektrycznych będzie proste, a także o dużo bardziej wydajne, aniżeli napędy spalinowe!

Ziemia widziana z kosmosu
Twórcy sci-fi przewidzieli wiele rzeczy, np. podróże kosmiczne

Rozum wizjonera w literaturze sci-fi

Twórcy science fiction byli i dalej są unikalnym kręgiem wizjonerów. Szacunek należy się szczególnie tym artystom, jacy swoje wyobrażenia popierają faktyczną wiedzą, starając się zaprojektować liczący się z faktami schemat rozwoju obecnej techniki. Jest to dość długi i skomplikowany proces, ale powoduje on, że rzeczywistość oraz rozgrywająca się w nim historia wydają się znacznie o wiele bardziej oryginalne w swoim przekazie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *